bystrzyca.pl > Kultura

Najnowsze aktualności:
02.06.16Zaproszenie na Noc w Bibliotece
02.06.16Zaproszenie na spotkanie autorskie
26.04.16Prezydent RP odwiedzi Bystrzycę Kłodzką
31.03.16Zmiana terminu wycieczki do Karlovych Var
11.03.16OKOLICA W LITERĘ UJĘTA
11.03.16Zaproszenie na wycieczkę do Karlovych Var
08.03.16XIX Spotkania Tradycji Wielkanocnej Ziemi Kłodzkiej
01.02.16System MAK+ w Bystrzycy Kłodzkiej
23.09.14XVII Dolnośląski Festiwal Nauki 2014
25.07.14Festyn w Nowym Waliszowie - 26-27 lipca
Archiwum
Aktualności kulturalne
29.01.2009Widokówki o znanych, przedwojennych mieszkańcach Bystrzycy Kłodzkiej
Mam zaszczyt obwieścić ukazanie się dwóch widokówek dotyczących Bystrzycy Kłodzkiej, a właściwie dwóch jej wybitnych obywateli – dr. Franza Volkmera i Hugo Geislera. Żyli wprawdzie i działali w mieście, które nazywało się wówczas Habelschwerdt ale wywarli ogromny wpływ na rozwój miasta....
Hugo Geisler był burmistrzem Bystrzycy w latach 1896-1932. Za jego kadencji dokonała się ogromna modernizacja miasta, widoczna do dziś: wjeżdżając do Bystrzycy od strony Kłodzka mijamy z prawej elektrownię wodną, z lewej budynek dawnej mleczarni; jadąc ulicą Wojska Polskiego mijamy Szkolę Powszechną (zbudowana w roku 1903 i rozbudowana o dwa skrzydła), dalej na ulicy Strażackiej remizę strażacką, a jeszcze dalej budynki dawnej rzeźni. Naprzeciw znajduje się ulica 1 Sierpnia z szeregiem domów mieszkalnych wubudowanych za jego kadencji. Tu można zawrócić i pojechać w kierunku Wyszek, mijając dawną elektrownię na ul. Nadbrzeżnej. Tereny miejskie przy drodze na Wyszki, zwane Wustung – Pustki zostały za jego kadencji ostatecznie zagospodarowane (prace trwały z różnym skutkiem od połowy XIX w.). Teraz można wrócić do miasta i skręcić na ulicę Kolejową, a potem w kierunku basenu. Góra Parkowa, zwana też Floriańską została zagospodarowana jako park dla miasta (1904). W roku 1908 powstała kładka żelazna nad Nysą.
Taką trasę śladem Hugo Geislera można oczywiście uszczegółowić, a zakończymy ją koło obecnej poczty – wrzucając wzmiankowane widokówki do skrzynki pocztowej można spojrzeć w stronę szkoły podstawowej i widać wtedy odrestaurowany dom mieszkalny rodziny Geisler. Tu mieszkała też Bianka Geisler, późniejsza żona Josepha Wittiga.

Dr Franz Volkmer był wieloletnim dyrektorem Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego (obecnie w tym budynku mieści się Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 1), zasłużonym działaczem społecznym i historykiem regionalnym. Był też redaktorem czasopism regionalnych i autorem podręczników dla seminariów, znakomitych dzieł poświęconych dziejom Ziemi Kłodzkiej. Ewentualna wycieczka jego szlakiem z konieczności odbędzie się szlakiem biblioteczno-czytelnianym (prace w języku niemieckim). Można też przejrzeć bibliografię prac z zakresu historii Ziemi Kłodzkiej (i tak - np. w „Dziejach Ziemii Kłodzkiej” 23 pozycje!). Innym śladem mogą być biografie ludzi, którzy uczyli się w Seminarium, bądź mieli kontakt z tym niezwykle aktywnym działaczem. Dość wspomnieć Roberta Kargera (Guda Obend). W roku 1897 Franz Volkmer wydał „Geschichte der Stadt Habelschwerdt” pierwszą monografię dotyczącą historii Bystrzycy. Symbolicznie – po 110. latach – ukazała się kolejna monografia „Bystrzyca Kłodzka. Zarys historii miasta na przestrzeni dziejów”.

Właśnie staraniem współautorki tej monografii, dr Małgorzaty Ruchniewicz, ukazały się opisywane widokówki.
Rozprowadzane są bezpłatnie, dostępne w Bibliotece Publicznej , Muzeum Filumenistycznym i Punkcie Informacji Turystycznej w Bystrzycy i Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Janusz Kobryń© 2003-2004 ProjektB Adam Biniek