bystrzyca.pl > Kultura

Najnowsze aktualności:
02.06.16Zaproszenie na Noc w Bibliotece
02.06.16Zaproszenie na spotkanie autorskie
26.04.16Prezydent RP odwiedzi Bystrzycę Kłodzką
31.03.16Zmiana terminu wycieczki do Karlovych Var
11.03.16OKOLICA W LITERĘ UJĘTA
11.03.16Zaproszenie na wycieczkę do Karlovych Var
08.03.16XIX Spotkania Tradycji Wielkanocnej Ziemi Kłodzkiej
01.02.16System MAK+ w Bystrzycy Kłodzkiej
23.09.14XVII Dolnośląski Festiwal Nauki 2014
25.07.14Festyn w Nowym Waliszowie - 26-27 lipca
Archiwum
Aktualności kulturalne
14.11.2012„Pomnę, pomnę...”
Zapraszamy na spektakl teatralny inspirowany historią przesiedlenia mieszkańców Dolnego Śląska przybyłych na teren Ziemi Kłodzkiej z Tarnowicy Polnej i okolic (obecna Ukraina) oraz pieśniami z pogranicza polsko-ukraińskiego. Usłyszane podczas wywiadów historie stały się punktem wyjścia do tworzenia scen teatralnych przywołujących obrazy z przeszłości.
Zapraszamy 18 listopada 2012 r. godz. 18.00 do Muzeum Filumenistyczngo, Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka....

Spektakl teatralny inspirowany historią przesiedlenia mieszkańców Dolnego Śląska przybyłych na teren Ziemi Kłodzkiej z Tarnowicy Polnej i okolic (obecna Ukraina) oraz pieśniami z pogranicza polsko-ukraińskiego. Usłyszane podczas wywiadów historie stały się punktem wyjścia do tworzenia scen teatralnych przywołujących obrazy z przeszłości.

Reżyseria: Ilona Krawczyk
Dramaturgia: Georgina Biggs (Wielka Brytania)
Konsultacje: Gabriel Rodriguez Almagro (Hiszpania)

Występują:
Paulina Kajdanowicz
Kecper Lech
Marcin Maziakowski
Aleksandra Mazur
Maciej Zaliński
Monika Odziemek
Marta Wizimirska
Marta Wołowiec
Helena Bajda
Czesława Grochowska
Danuta Koniuszek
Bronisława Maksylewicz
Janina Suchodolska
Dorota Szkwarek

Spektakle premierowe:
18 listopada 2012 r. godz. 18.00
Muzeum Filumenistyczne, Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka

25 listopada 2012 r. godz. 18.00
Teatr Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1, Wrocław

„Pomnę, pomnę ...” to prezentacja kilkumiesięcznej pracy z młodzieżą Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz zespołami ludowymi „Waliszowianie” i Tarnawiczanki”, w ramach projektu artystyczno-badawczego „Małe Ojczyzny”.
Od czerwca 2012 r. międzynarodowa grupa aktorów (m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kanady, Australii, USA, Grecji i Nowej Zelandii) prowadziła letnie warsztaty artystyczne, podczas których młodzież nie tylko rozwijała umiejętności aktorskie, ale również poszukiwała swojej tożsamości - własnego miejsca, talentu, historii, kultury. Odnajdywanie starych rodzinnych fotografii, spotkanie z zespołem ludowym, wywiady przeprowadzane z osobami urodzonymi przed wojną na Kresach Wschodnich – to wszystko stało się dla młodych ludzi inspiracją do pracy artystycznej.
Równocześnie z przygotowaniami do spektaklu, w ramach „Małych Ojczyzn” realizowana była praca badawcza nad pieśniami pogranicza polsko-ukraińskiego oraz zwyczajami ludowymi, zachowanymi w pamięci mieszkańców mimo przesiedlenia do dnia dzisiejszego. Pieśni i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie stały się prawdziwymi kamieniami pamięci, pomostem łączącym kolejne generacje z przodkami pozostałymi na Wschodzie.

Projekt „Małe Ojczyzny” został zrealizowany pod patronatem Teatru Pieśń Kozła, w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Arts Council w Wielkiej Brytanii.

Pomysłodawczynią oraz liderem artystycznym projektu jest Ilona Krawczyk, absolwentka podyplomowych studiów aktorskich MA in Acting, prowadzonych w Teatrze Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University.

© 2003-2004 ProjektB Adam Biniek