bystrzyca.pl > Kultura

Najnowsze aktualności:
02.06.16Zaproszenie na Noc w Bibliotece
02.06.16Zaproszenie na spotkanie autorskie
26.04.16Prezydent RP odwiedzi Bystrzycę Kłodzką
31.03.16Zmiana terminu wycieczki do Karlovych Var
11.03.16OKOLICA W LITERĘ UJĘTA
11.03.16Zaproszenie na wycieczkę do Karlovych Var
08.03.16XIX Spotkania Tradycji Wielkanocnej Ziemi Kłodzkiej
01.02.16System MAK+ w Bystrzycy Kłodzkiej
23.09.14XVII Dolnośląski Festiwal Nauki 2014
25.07.14Festyn w Nowym Waliszowie - 26-27 lipca
Archiwum
Aktualności kulturalne
28.04.2009KAMERALIŚCI
Zakończył się XVIII BYSTRZYCKI KONKURS ZESPOŁÓW KAMERALNYCH 24-25 kwietnia 2009r. W konkursie wzięło udział 30 zespołów z różnych regionów Polski. Jak co roku była duża różnorodność składów instrumentalnych i repertuaru. Można było usłyszeć utwory Bacha, Giulianiego Pachelbela ale także Beatlesów czy Presleya. Jury konkursu podkreśliło rosnący poziom wykonawczy i coraz ciekawsze aranżacje, czego dokonują często nauczyciele prowadzący zespoły. Dyplomy, nagrody rzeczowe i oryginalne statuetki konkursowe rozjechały się po Polsce, ale część pozostała w Hrabstwie Kłodzkim....
Wyróżnienie otrzymały Sandra Rymarska i Natalia Hajduk z klasy fortepianu Jolanty Kowalik z P.S.M. w Bystrzycy Kłodzkiej.
Trzecie miejsca:
  • Duet: Daria Łochańska i Nikola Tokarz-pianistki z klasy Jolanty Kowalik,
  • Sekstet Akordeonowy: Natalia Bogdańska, Norbert Miśkiewicz, Hubert Capaja, Dominik Trychan, Andrzej Limanówka i Jakub Mcutkiewicz z klasy Arkadiusza Gembary z Bystrzycy Kłodzkiej,
  • Trio Pizzicato w składzie: Natalia Dorosz, Patrycja Maruszak i Piotr Czerniak przygotowani przez Witolda Kozakowskiego,reprezentujący P.S.M. w Kłodzku.

Najwyższe noty spośród zespołów z Kotliny Kłodzkiej,bo drugie miejsce otrzymał Kwintet Kłodzkiej Orkiestry Gitarowej w składzie: Agata Strap, Piotr Czerniak, Paweł Czachor, Robert Wtral, pod kierunkiem Agnieszki i Witolda Kozakowskich.
Serdeczne gratulacje.
Największym wydarzeniem bystrzyckiego konkursu był koncert TRIA GDAŃSKIEGO: ANNA PRABUCKA-FIRLEJ-fortepian, PAWEŁ KUKLIŃSKI-skrzypce, KRZYSZTOF SPERSKI-wiolonczela, którzy byli zarazem jurorami. Dali oni młodym kameralistom wzór artystycznego muzykowania wykonując mało znane dzieła: Trio g moll działającego we Wrocławiu Manuela Kani (1827-1887) oraz Trio op.90 "Dumky" Antoniego Dworzaka. Oba utwory skrzyły się bogactwem melodyki, rytmów i harmonii, a wykonawcy dali popis nie tylko wirtuozostwa, ale także idealnego zgrania i pełnej kontroli nad zmieniającymi się jak w kalejdoskopie rolami poszczególnych instrumentów.

Bystrzyckie święto muzyki kameralnej nie byłoby tak bogate, gdyby nie sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Bystrzyca Kłodzka, sklep muzyczny RAGTIME we Wrocławiu, PIECZYWO s.c.Międzylesie, Andrzej Frydryk, Elżbieta i Krzysztof Pawlaszkowie, EUROMATCH Bystrzyca Kłodzka, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Bystrzycy Kłodzkiej, ARTMARK z Bystrzycy Kłodzkiej, MINERAL z Gorzanowa, Henryka Szczepanowska i Roman Dobecki.
Podziękowania za zaangażowaną pracę przy realizacji konkursu wszystkim pracownikom bystrzyckiej szkoły muzycznej i rodzicom.

Tadeusz Piotrowski

© 2003-2004 ProjektB Adam Biniek